Pumptrack: viac ako iba ihrisko

Vrátane tipov na detské pumptracky na Slovensku

Než sa pustíme do vyratúvania výhod, ktoré pumptrack deťom prináša, začnime tým, čo vlastne pumptrack je. Ide o krátku trať, zvyčajne kruhového alebo elipsového tvaru, ktorá pozostáva z vĺn a klopených zákrut. Nebicykluje sa šliapaním do pedálov, ale dôkladne načasovanými pohybmi tela – tzv. pumpovaním. Tieto pohyby vytvárajú a zachovávajú zotrvačnosť podobne ako napríklad hojdanie.

V bike parkoch sa väčšinou nachádzajú pumptracky rôznych typov, dĺžok a náročností. Častokrát nechýba pumptrack vhodný pre deti, dokonca aj pre tie najmenšie na odrážadlách. Prakticky neexistuje žiadna veková hranica, ktorá by určovala, kedy je vhodné začať. Z našich skúseností je jazda na pumptracku pomerne náročná a vyžaduje nielen určité fyzické schopnosti, ale aj istú dávku odvahy. Preto je vhodný skôr pre skúsenejšie deti – kedy je ale ten správny čas zistíte najlepšie tak, že to skrátka vyskúšate.

 

odrazadlo Jumper v skateparku

 

Aké výhody prinášajú deťom pumptracky?

  1. Budovanie celkovej kondície: jazda na pumptracku je fyzicky náročná a je pri nej zapojené celé telo. Navyše sú deti na vzduchu, hýbu sa a vytvárajú si tak vzťah k športu a zdravému životnému štýlu.
  2. Koordinácia a obratnosť: pumpovanie je skvelým spôsobom, ako sa zdokonaliť v jazde na odrážadle či bicykli. Udržať rovnováhu na takomto teréne je náročnejšie ako na rovine a takáto jazda je aj oveľa zábavnejšia.
  3. Rozvíjanie technických návykov: deti si pri jazde na pumptracku uvedomia rýchlosť a naučia sa s ňou pracovať. Takisto sa naučia ako prispôsobiť terénu aj štýl jazdy. Zžijú sa lepšie so svojim odrážadlom či bicyklom a naučia sa ovládať ho v situáciach, ktoré pri bežnej jazde nezažijú. Deti majú navyše úžasnú schopnosť rýchlo absorbovať vedomosti a učiť sa od ostatných. Je preto skvelé, ak môžu na pumptrackoch odpozorovať rôzne technické triky od starších, skúsenejších cyklistov.
  4. Získavanie odvahy: keď sa dieťa učí jazdiť na odrážadle či neskôr na bicykli, psychická zrelosť je rovnako dôležitá ako tá fyzická. Jazda na pumptracku si vyžaduje podstatne viac odvahy ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať a je preto skvelým tréningom aj v tomto smere.
  5. Zábava a socializácia: jazda na pumptracku je rýchla a dynamická, deti zvládnu jeden okruh za krátky čas a potom si podľa obsadenosti dávajú prestávku. Vtedy majú skvelú príležitosť nájsť si nových kamarátov s podobnými záľubami.

 rec1

                                          Foto: Natalie Martins - LIKEaBIKE Jumper overview

 

Na pumptrackoch sa dá jazdiť na všetkých typoch bicyklov či odrážadiel. Z vlastnej skúsenosti si ale dovolíme povedať, že aj tu platí čím kvalitnejší prostriedok, tým kvalitnejšia jazda. Pri odrážadle je napríklad dôležitá nielen hmotnosť, ale aj “svetlá výška”, teda vzdialenosť najnižšieho bodu (sedlovky) od zeme. Ak je sedlovka príliš nízko, pri jazde po vlnách môže prekážať. Podobne deti isto ocenia odpruženie, najmä na pumptrackoch, ktoré nemajú asfaltový povrch. Práve tu majú deti možnosť vyskákať sa a užiť si odpruženie do sýtosti. Samozrejmosťou by mala byť prilba, u tých najmenších doplnená prípadne aj o chrániče. Pri každom pumptracku sa spravidla nachádza informačná tabuľa s bezpečnostnými pokynmi a upozorneniami, ktoré je potrebné dodržiavať.

 

Kde nájdete detské pumptracky?

Za posledné roky na Slovensku vyrástlo niekoľko skvelých pumptrackov, pri ktorých sa myslelo aj na deti. Prinášame zoznam tých, ktoré ste nám odporúčali. Budeme ho priebežne kompletizovať a preto sa veľmi potešíme, ak nám dáte vedieť, že práve ten váš obľúbený  tu chýba.

 

Západné Slovensko

Pumptrack Trnava: Momentálne najväčší pumptrack na Slovensku. Nájdete tu všetko, čo treba - detský pumptrack, klasický "dospelácky" pumptrack, skatepark, oddychovú zónu, či servisný stojan a zdroj pitnej vody.

Pumptrack pod Juhom, Trenčín: Zahŕňa detský okruh, klasický okruh aj flowline pre skúsenejších jazdcov, aka rodičov. V blízkosti detské ihrisko, čo po jazde určite padne vhod.

Pump Track Vrakunský Lesopark, Bratislava: V našom hlavnom meste ste odporúčali tento pumptrack s prírodným povrchom a v príjemnom prostredí lesoparku.

Pedal Pump Park Petržalka, Bratislava: Pozitívnym recenziám od rodičov sa teší aj tento pumptrack v Bratislave, tentokrát s asfaltovým povrchom.

Bike Park, Zochova chata, Modra: Široký, asfaltový pumptrack vhodný pre všetky vekové kategórie. Ako bonus v krásnom prostredí.

 

Stredné Slovensko

Laskomer, Banská Bystrica: Ide o tzv. hybridný pumptrack, kde sú kombinované asfaltové zákruty so štrkovými rovinkami. Máme od vás referencie, že deti to na ňom veľmi baví.

Kia Pumptrack Slovakia, Martin: Tento nedávno otvorený pumptrack sa teší veľkej obľube aj u našich zákazníkov. Ide v poradí o druhý projekt tohto druhu, ktorý Nadácia Kia Motors Slovakia zrealizovala za účelom podpory športu detí a mládeže. Ten prvý nájdete v Žiline a pred pár týždňami pribudol ďalší v Čadci.

 

Východné Slovensko

Bike Centrum, Prešov: Náš obľúbený pumptrack na východe Slovenska. Je tu jeden samostatný okruh pre najmenšie deti, jeden väčší pre staršie deti a ďalší pre najnáročnejších cyklistov. Nájdete tu navyše aj predajňu bicyklov a príslušenstva spojenú so servisom a príjemnú kaviareň s výbornou kávou.

Family Gym Oáza, Košice: Veľmi sympatický montovaný pumptrack nedaľeko od centra mesta, kde možno natrafíte aj na naše odrážadlá. K dispozícii je kaviareň, ktorú rodičia isto ocenia.

Spišská Belá: O niečo náročnejší asfaltový pumptrack, skôr už pre cyklistov. Nachádza sa hneď pri cyklistickom chodníku, ktorým sa po rovinke dostanete až do Belianskych Tatier. Ideálny tip pre rodinný výlet.

#vegetime vo Vile, Malá Tŕňa: Ak chcete mať pumptrack iba pre seba, odporúčame ubytovanie v tejto krásnej vile uprostred tokajských viníc. Hneď pri nej nájdete prírodný, súkromný pumptrack vytvorený špeciálne pre deti.