Príbeh prvého odrážadla. Príbeh KOKUA.

Rolf Mertens neposudzuje veci iba podľa toho, či dobre fungujú. Musia aj dobre vyzerať. Už ako študent produktového dizajnu túži vytvoriť niečo, čo zmení svet a urobí ho krajším. Porcelánové soľničky či obálky pre počítačový časopis ho nenapĺňajú. Medzitým prišla rodina. Malý Niklas má dva roky a chce bicykel. Na bicykel je ešte príliš malý, no vo svojich požiadavkách je rovnako ambiciózny a vytrvalý ako Rolf.

Ako vzniklo prvé odrážadlo na svete – dvakrát

Láska k synovi a dizajnérska výzva priviedla Rolfa Mertensa ku geniálnemu nápadu. Vytvoriť niečo, čo vyzerá ako bicykel, ale je poháňané priamo nohami. Bezpečný a zábavný dopravný prostriedok a hračku zároveň. Niečo, čo pomôže najmenším deťom pochopiť rovnováhu, rýchlosť a princíp jazdy na dvoch kolesách. A prvé detské odrážadlo bolo na svete! Presnejšie povedané, druhé. V polovici 19. storočia totiž Karl Freiherr von Dreis skonštruoval robustné odrážadlo ako nový dopravný prostriedok pre dospelých. Tento vynález ale s vynájdením pedálovej kľuky rýchlo vymizol z ulíc. Rolf Mertens teda odrážadlo znovuobjavil po druhýkrát.

 

Rodina Mertens s drevenym a hlinikovym odrazadlom
Manželia Rolf a Beate Mertens s odrážadlami. Zdroj: www.velobiz.de

 

Potom už veci dostanú rýchly spád. Odrážadlo z brezovej preglejky si všimnú kamaráti a susedia v mestečku Roetgen, kde Mertensovci bývajú. Rolf začne v domácej dielni vyrábať jedno odrážadlo za druhým. Jeho brat Alfred, dovtedy učitel na miestnej strednej škole, sa stáva obchodným partnerom.

A ako sa bude firma volať? Bratia si spomenuli na meno neďalekého lesa, kam sa chodievali ako deti hrávať na indiánov. Z KOKUA lesa sa teda stali KOKUA odrážadlá, a z KOKUA Bikes pozoruhodný príbeh.

Plaketa pri príležitosti 10. výročia založenia KOKUA, ktorú môžete nájsť na limitovanej edícii 3000 kusov drevených odrážadiel vyrobených v roku 2007. Zdroj: súkromný archív

O 25 rokov neskôr

Aj dnes KOKUA pod vedením rodiny Mertens naďalej vyrába ikonické drevené odrážadlá LIKEaBIKE vo svojom domovskom mestečku. Portfólio produktov sa za tie roky značne rozšírilo. V roku 2005 bol uvedený na trh hliníkový Jumper, ktorý sa vďaka svojej technickej výnimočnosti rovnako stal legendou medzi odrážadlami.

Spolu s deťmi rástol aj dopyt po detských bicykloch. KOKUA preto časom začala vyrábať aj ľahké hliníkové bicykle LIKEtoBIKE, ktoré konštrukčne vychádzajú z úspešného odrážadla Jumper. Podobne ako u ostatných výrobkov s maximálnym dôrazom na precíznosť spracovania a detské pohodlie.

Zatiaľ najmladším členom rodiny KOKUA produktov je 14” odrážadlo Jumper, ktoré bolo uvedené na trh v lete 2019 a pýši sa rovnakými technickými vychytávkami ako jeho menší 12” súrodenec. Tu ale história firmy nekončí, rok 2021 by mal byť bohatý na novinky a my vás o nich budeme s veľkou radosťou informovať.