10 dôvodov, prečo si vybrať #najlepsieodrazadlo

“Máme doma tri rôzne odrážadlá a syn chce zakaždým iba to vaše…”

To sú nedávne slová našej zákazníčky, ktoré sme mali možnosť overiť aj u nás doma. Zakaždým, keď prišla detská návšteva, nastal boj práve o Jumper. V čom to je, že deti samotné ho uprednostnia pred inými odrážadlami? A aké výhody prináša táto nemalá investícia nám rodičom? Dôvodov, prečo je Jumper medzi odrážadlami výnimočný a my veríme, že najlepší, je niekoľko. Viac, ako by sa zmestilo do jedného videa či príspevku na sociálnych sieťach. Preto vás srdečne pozývame k prečítaniu tohto blogu, kde sa im venujeme podrobnejšie. Vitajte a príjemné čítanie!

 

Na čo sa zamerať pri výbere odrážadla

 

1 Materiál a hmotnosť: je pravda, že čím je odrážadlo ľahšie, tým je lepšie?

Častokrát je to práve hmotnosť, na ktorú sa nás pýtate ako prvú. Áno, hmotnosť je skutočne pri výbere odrážadla dôležitá. No je to zložitejšie, ako by sa mohlo zdať. Neplatí totiž, že to najľahšie odrážadlo na trhu je zároveň aj to najlepšie. Hmotnosť závisí do veľkej miery od použitých materiálov a tie zasa ovplyvňujú jazdné vlastnosti a kvalitu odrážadla.

Nízka hmotnosť predovšetkým u nižších kategórií odrážadiel býva dosiahnutá použitím plastových ráfikov alebo peny pri výrobe pneumatík. Takéto kolesá sú síce ľahké, no neposkytujú dostatočné pruženie a jazdný komfort. Navyše sú náchylnejšie na poškodenie či zlomenie a odrážadlo sa opotrebuje podstatne rýchlejšie. KOKUA odrážadlá majú pneumatiky od renomovaného nemeckého výrobcu Schwalbe, ktoré majú extrémne nízky valivý odpor. Táto vlastnosť dovolí nahustenie pneumatík na nižší tlak (cca 1,4 bar) pri zachovaní ľahkého odvaľovania. Pneumatiky sa tak stávajú významným pružiacim prvkom. Spolu s tlmičom a mäkkým sedlom je výsledný komfort na najvyššej možnej úrovni. Osadenie kolies hliníkovými nábojmi a ráfikmi, kvalitnými ložiskami a nerezovými špicmi je porovnateľné s modelmi pre dospelých.

Druhý zásadný parameter, ktorý určuje hmotnosť aj cenu odrážadla, je materiál rámu. Jumper má rám, vrátane riadidiel, vyrobený z odľahčenej hliníkovej zliatiny Al 7005. Je preto podstatne ľahší ako rámy z ocele alebo iných kovov. Vďaka kvalitným zvarom, ručne kartáčovanému povrchu a 10 farebným kombináciám je Jumper atraktívny aj po vizuálnej stránke. V kombinácii s nafukovacími pneumatikami je tak výsledkom minimálna hmotnosť odrážadla bez toho, aby museli byť obetované jeho jazdné vlastnosti. Deťom sa s ľahkým odrážadlom manipuluje jednoduchšie, neodradí ich vysoká hmotnosť a zostane im viac síl na to podstatné – skvelú jazdu

2 Odpružené zadné koleso: prečo sa Jumper volá Jumper

Jedným z dôvodov, prečo je Jumper obľúbený medzi deťmi po celom svete, je patentované odpruženie zadného kolesa. Srdcom tohto systému je pružný elastomer na zadnej vidlici, ktorý pri jazde absorbuje rázy zadného kolesa. Výhodou je možnosť jednoduchej výmeny v prípade opotrebovania. Odpruženie zadnej vidlice v kombinácii s kvalitnými pneumatikami chráni citlivú detskú chrbticu pred nárazmi pri jazde po nerovnom povrchu ako sú lesné cesty, trávniky alebo mestské chodníky. To je obzvlášť dôležité u detí, ktoré majú následkom choroby chrbticu ešte citlivejšiu ako zdravé deti. A práve vďaka pruženiu v kombinácii s nízkou hmotnosťou Jumper deti (ne)skutočne baví.

 

 

 

 

 

3 Geometria odrážadla a ergonómia: tak jednoduché a pritom zložité

Jumper prešiel od svojho príchodu na trh v roku 2005 mnohými vylepšeniami. Dokonalá ergonómia  zabezpečuje správnu polohu pri jazde a deťom je pri odrážaní poskytnuté maximálne pohodlie s ohľadom na ich zdravie. Na základe našich skúseností veríme, že pre optimálnu jazdu má mať dieťa na odrážadle mierne naklonený chrbát a nohy pokrčené v kolenách, aby sa dokázalo chodidlami poriadne zaprieť do zeme a odraziť sa. To je dosiahnuté správnou vzdialenosťou medzi riadidlami a sedlom. Práve táto vzdialenosť býva u iných odrážadiel menšia, čo vedie k tomu, že deti sedia vzpriamene, teda neprirodzene a neefektívne. K optimálnej ergonómii prispieva aj fakt, že riadidlá sa dajú podobne ako sedlo výškovo nastaviť.

 

 

4 Typ pneumatík: (skoro) všetko sa točí okolo kolies

Ako sme už spomínali, kolesá sú dôležité pre ich schopnosť absorbovať nárazy, otrasy a vibrácie najmä pri jazde po nerovnom povrchu. V tom sú klasické dušové kolesá ako má Jumper neprekonateľné, no mnohí rodičia sa obávajú defektu. Pneumatiky Schwalbe sú vybavené ochranou proti prepichnutiu a vďaka špeciálnym vláknam Kevlar je riziko defektu v podstate minimálne. Na našich 12” odrážadlách nájdete dva druhy Schwalbe pneumatík- čierny Jumper Black Edition je vybavený modelom Black Jack s extra hrubým dezénom, vhodným najmä do náročnejšieho terénu a v ostatných farbách sú odrážadlá dodávané s pneumatikami Big Apple.

 

 

5 Nastavenie výšky sedla: keď odrážadlo rastie spolu s dieťaťom

Väčšina odrážadiel má možnosť nastavenia výšky sedla a Jumper nie je v tomto výnimkou, sedlo sa dá nastaviť v skutočne štedrom rozpätí. Čo je ale unikátne je spôsob, akým má Jumper sedlovú rúrku, teda sedlovku, vyriešenú. Na iných odrážadlách sedlovka bežne vytŕča spod rámu a pri najnižšej polohe sedla môže byť len pár centimetrov nad zemou. Tým zavadzia pri jazde po obrubníkoch, nerovnostiach či schodoch. Dieťa sa môže o ňu aj poraniť a, čo si budeme klamať, nie je to ani príliš estetické. Vďaka uzavretému rámu v spodnej časti sedlovky nikdy sedlovka nevytŕča. Aby bolo ale možné nastavovať výšku sedla v dostatočnom rozsahu, 12“ aj 14“ Jumper je štandardne dodávaný s dvoma sedlovkami rôznej dĺžky. Ich výmena a montáž na sedlo je záležitosťou jednej skrutky a presnú výšku na každej sedlovke si následne jednoducho upravíte pomocou rýchloupináku, tak ako to býva bežne zvykom na bicykloch. Tým je problém „trčiacej“ sedlovky vyriešený a výškové nastavenie sedla zachované. Geniálne jednoduché, jednoducho geniálne.

6 Tlmič riadenia: bezpečnosť je prvoradá

Jumper je sériovo vybavený tlmičom riadenia– nenápadnou gumenou súčiastkou nad predným kolesom, ktorá spája riadidlá s rámom a zabraňuje tak ich nadmernému otáčaniu. To je neoceniteľné najmä v úplných začiatkoch jazdenia, kedy by náhle a prudké pootočenie riadidiel mohlo byť pre dieťa nebezpečné. Práve pretočenie predného kolesa býva totiž často príčinou straty kontroly nad odrážadlom a následne pádu. Ak máte doma skúsenejšieho jazdca a prajete si väčší rádius otáčania, tlmič sa dá jednoducho odpojiť. Ďalšou výhodou tlmiča je to, že odrážadlo po odložení na zem zostane vždy v rovnakej polohe s riadidlami kolmo na zem a pre dieťa je tak veľmi jednoduché uchopiť a zodvihnúť ho. Rodičia zasa iste ocenia, že pri nosení odrážadla v rukách im predné koleso nenaráža do nôh, ale zachová si priamu polohu.

7 Opierky na nohy: nevyhnutnosť pre skúsenejších jazdcov

Pre staršie deti, ktoré už dokážu udržať rovnováhu a jazdiť pár sekúnd so zdvihnutými nohami, je veľkou výhodou, ak si počas rýchlejšej jazdy môžu podoprieť nohy o rám odrážadla. Jumper má geometriu zadnej vidlice navrhnutú tak, aby práve toto bolo umožnené. Nie všetky odrážadlá ponúkajú túto možnosť a hoci sa to môže zdať ako nepodstatná drobnosť, naše skúsenosti ukázali, že deťom to skutočne chýba. Je to teda jedna z vecí, na ktoré sa pri výbere odrážadla oplatí myslieť.

 

8 Sedlo a rukoväte: všetko pre zdravie a pohodlie

Sedlo a rukoväte sú vlastne jediné časti odrážadla, s ktorými pri jazde prichádza dieťa do priameho kontaktu. Preto je dôležité, aby boli nielen pohodlné, ale aj z kvalitných, zdraviu nezávadných a certifikovaných materiálov. Jumper má rukoväte vyrobené z TPE (termoplastického elastomeru). Sedlo pochádza z dielne amerického výrobcu Velo a je, podobne ako rukoväte, anatomicky prispôsobené detským proporciám. V renomovaných nemeckých testoch ÖkoTest (05/2018) na prítomnosť škodlivých látok dostal Jumper najvyššie hodnotenie.

 

 

 

9 Voliteľná brzda: prispôsobte odrážadlo veku a potrebám dieťaťa

Na základe mnohoročných skúseností v KOKUA veríme, že brzda je pre najmenších zbytočná a brzdenie nohami je prirodzené, keďže zároveň kontaktom so zemou zvyšuje pocit bezpečia a istoty. Ak by ste si ale  brzdu želali, dá sa u nás jednoducho objednať a namontovať. Väčší Jumper so 14-palcovými kolesami má ručnú brzdu pridávanú sériovo. U starších detí sa počíta s tým, že ju už budú vedieť ovládať a je to ideálny tréning k neskoršiemu prechodu na bicykel.

 

10 Ekologická udržateľnosť a náhradné diely: nie je nám jedno, ako dlho vám bude odrážadlo slúžiť

Je pre nás veľmi dôležité, aby odrážadlá prinášali deťom potešenie z jazdy čo najdlhšie. Aj preto KOKUA ponúka na výber široké spektrum neutrálnych farieb vhodných pre chlapcov aj dievčatá. Ďalším spôsobom, ako sa snaží KOKUA prispieť k ekonomickej aj ekologickej šetrnosti, je kompletný sortiment náhradných dielov v dostupných cenách, ktoré máme vždy skladom.

 

 

 

Toto je 10 hlavných dôvodov, vďaka ktorým je Jumper výnimočný. Niektoré z nich samozrejme nájdete aj u iných odrážadiel, či už nafukovacie kolesá alebo hliníkový rám. Iné, ako napríklad dve sedlovky či špecifická, rokmi overená geometria, sú výsadou Jumpra. Veríme, že tento zoznam bude pre vás nápomocný pri výbere odrážadla. Nech už sa rozhodnete pre ktorékoľvek, prajeme vašim deťom veľa bezpečných a radostných chvíľ na dvoch kolesách!