Odrážadlo či pomocné kolieska? Odpoveď je jednoznačná.

Odrážadlo je pomerne moderný vynález, ktorý súčasná generácia rodičov a starých rodičov nemala možnosť v detstve vyskúšať. Je preto pochopiteľné, že mnohí sú voči nemu skeptickí. Hovoria si, že ak sme sa my naučili bicyklovať s pomocnými kolieskami, naučia sa predsa aj dnešné deti. To je síce pravda, ale odrážadlo prináša množstvo výhod, vďaka ktorým je cesta k  samostatnému bicyklovaniu nielen rýchlejšia, ale aj zábavnejšia a pre nás rodičov pohodlnejšia. Poďme si teda bližšie vysvetliť, prečo deti odrážadlá milujú a prečo ich odporúčajú aj odborníci.

pomocne kolieska alebo odrazadlo

Hlavné výhody odrážadiel:

  • Hlavnou výhodou odrážadla je nepochybne to, že si na ňom deti precvičujú hrubú motoriku a naučia sa udržiavať rovnováhu. Práve to je veľmi dôležité nielen pre ich fyzický, ale aj psychický vývoj v ďalších rokoch. Prirodzeným spôsobom totiž posilňuje ich sebavedomie, túžbu niečo dosiahnuť a byť za to pochválený. Pri získavaní rovnováhy sa navyše vytvárajú aj ďalšie koordinačné schopnosti, ktoré sú spolu s rovnováhou nesmierne dôležité pre úspešné bicyklovanie. Deti zvyknuté na odrážadlo tak môžu pri prechode na bicykel sústrediť svoju pozornosť na pedálovanie, ktoré je pre ne podstatne jednoduchšie.
  • Ďalším prínosom odrážadla je schopnosť naučiť deti manévrovať a používať riadidlá. Tie na odrážadle fungujú podobne ako na bicykli v tom zmysle, že je možné nimi otáčať do strán podľa vôle a potreby. Bicykel s pomocnými kolieskami je limitovaný v otáčaní a deti si tak túto schopnosť neosvoja.

 

         Výhody odrážadla Kokua Jumper

Foto: Natalie Martins - LIKEaBIKE Jumper overview

 

 

  • Pri odrážaní majú deti v začiatkoch neustále kontakt chodidiel so zemou, čo je veľmi dôležité pre ich pocit bezpečia a získanie sebavedomia. Odrážanie sa nohami je podobne prirodzené ako samotná chôdza (na rozdiel od pedálovania) a malé deti si ho preto rýchlo obľúbia. To im dodá veľmi cennú istotu a odvahu do ďalších pokusov. Prispieva k tomu určite aj fakt, že brzdenie nohami je intuitívne a prirodzenejšie ako používanie bŕzd na bicykli.
  • Tým, že odrážadlá bývajú podstatne ľahšie ako bicykle, je s nimi omnoho jednoduchšia manipulácia. Preto už aj tí najmenší sú fyzicky schopní ich používať. Bicykle s pomocnými kolieskami sú zvyčajne ťažké a hoci sa to môže zdať nelogické, vyžadujú viac síl v nohách ako odrážadlá. A to je pre deti obzvlášť frustrujúce a môže ich to od bicyklovania odradiť. Nízka hmotnosť odrážadiel je výhodou aj pre rodičov, ktorí ich najmä v začiatkoch musia občas nosiť v rukách.
  • Kým pomocné kolieska sú vhodné iba na rovné a hladké povrchy, na odrážadle môžu deti jazdiť prakticky kdekoľvek. Lesné cesty, trávniky, kopce, pláž či schody- nič nie je pre odrážadlo prekážkou. Obzvlášť, ak je tomu prispôsobené terénnymi pneumatikami a odpružením ako LIKEaBIKE Jumper. Deti sa tak hravou a nenásilnou formou zoznámia s technickými aspektami jazdy po kopcoch či nerovných povrchoch. Odrážadlo ich neobmedzuje a otvára sa im vďaka nemu väčší priestor na skúmanie. A čo je pre deti dôležitejšie ako práve volnosť a spontánnosť?

 

 

         Odrazadlo Kokua Jumper

 

  • Odrážadlo je bezpečnejšie ako bicykel s pomocnými kolieskami a to z dvoch dôvodov. Po prvé, deti sedia pomerne nízko nad zemou, takže aj padajú z menšej výšky. Po druhé, tým, že je ťažisko na bicykloch s pomocnými kolieskami zámerne vyššie, častokrát sa stane, že sa prevrátia na jednu stranu. Pádom sa samozrejme nedá vyhnúť ani pri odrážadle, ale aj tie sú v konečnom dôsledku prirodzenejšie a porovnateľné so situáciami, ktoré deti neskôr zažijú na bicykli.
  • Deti sú na odrážadle rýchlejšie a vytrvalejšie. Je úplne bežné, že už ako dvojročné prejdú kilometre a môže si tak zavčasu „privoňať“ ku krásam cyklistiky. Vďaka nízkej hmotnosti nie je napríklad problém pribaliť si odrážadlo do cyklovozíka a podniknúť aj dlhšie rodinné výlety v náročnejších terénoch.
  • Na záver snáď to najpodstatnejšie- kým od pomocných koliesok je nutné odúčanie, prechod z odrážadla na bicykel býva veľmi rýchly a doslova pár minútovou záležitosťou. To platí obzvlášť ak vyberiete kvalitný, ľahký prvý bicykel ako je náš 16“ LIKEtoBIKE s automatickou prevodovkou. Častokrát sa stáva, že istý čas jazdia deti naďalej na odrážadle aj bicykli. Je skvelé, ak majú možnosť výberu a môžu ich striedať podľa momentálnej nálady či situácie. Na krátke návštevy mesta, parku či ZOO je ideálne odrážadlo, kým na dlhšie trasy je vhodný bicykel

 

                                                                                 

Jedným slovom, odrážadlo dáva deťom slobodu. V tom kde chcú jazdiť, ako rýchlo alebo akým spôsobom. Kedy chcú zastaviť a znova ísť ďalej, alebo sa otočiť a ísť späť. Keďže je odrážadlo navyše ľahké a kompaktné, je pre nás rodičov jednoduchšie vziať ho so sebou na výlety do auta, verejnej dopravy či kočíka. Tým dáva v konečnom dôsledku slobodu a voľnosť aj nám.

Verte či neverte, aj na odrážadle sa môže dieťa dostatočne "zničiť" :)

 

1668539580242

 

 

A ako sa k dileme pomocných koliesok stavia KOKUA? Podobne ako v prípade ďalších prémiových značiek, ani na KOKUA bicykle nie je montáž pomocných koliesok technicky možná. Naopak, aj na základe našich osobných skúseností odporúčame ako prvé zvoliť odrážadlo. Zatiaľ sme sa nestretli s prípadom, že by sa niekomu odrážanie nezapáčilo, hoci to spočiatku môže trvať dlhšie a vyžadovať viac našej trpezlivosti. Niekedy rodičia kombinujú odrážadlo a bicykel s pomocnými kolieskami. To je samozrejme tiež jedna z možných ciest, odborníci ale odporúčajú používať najprv pomocné kolieska a potom odrážadlo, aby deti nestratili cit pre rovnováhu a nemuseli si ju osvojovať nanovo. Deti odrážanie skrátka milujú, má na nich blahodárny vplyv po motorickej aj psychickej stránke a my sme priaznivci toho, aby im bolo dopriate jazdiť na odrážadle čo najdlhšie.